سفارش تبلیغ
صبا ویژن

هشدار نسبت به نگهداری حیوانات خطرناک /هیچ فکر کرده اید اگرمار و کروکودیل و شیر ، از خانه تان فرار کنند چه می شود؟


 

 • هشدار نسبت به نگهداری حیوانات خطرناک /هیچ فکر کرده اید اگرمار و کروکودیل و شیر ، از خانه تان فرار کنند چه می شود؟

  اینکه نسبت به حضور حیواناتی که سابقه همزیستی چندهزارساله با انسان را دارند، حساسیت وجود دارد؛ اما نسبت به نگهداری از حیواناتی که اساسا محصول سبک زندگی غربی هستند، واکنشی نشان داده نمی‌شود، جای تعجب دارد.

  نگهداری از حیوانات وحشی نظیر شیر، کروکودیل، مار، خزندگان خاص و حیواناتی از این دست را نمی‌توان از تجارت غیرقانونی حیات وحش در دنیا جدا دید.

  گردش مالی تجارت غیرقانونی حیات وحش(IWT) به رقم باورناپذیر 23 میلیارد دلار می‌رسد. این تجارت سیاه به واسطه سود کلانی که دارد، همواره درصدد گسترش بازار خود است.

  جهانی‌شدن و الگوگیری از سبک زندگی غربی باعث شده بسیاری از افراد نگهداری از این حیوانات را نشانه تفاخر بدانند. دراین‌میان رسانه ملی در سال‌ها با پخش فیلم‌ها و سریال‌هایی که در آن کروکودیل و مار در خانه نگهداری می‌شدند، در تبلیغ این مسئله نقش داشته است. ضعف قانون و بی‌پولی سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از عواملی است که باعث شده این سازمان نتواند برخورد مؤثری با دارندگان و فروشندگان این حیوانات داشته باشد.

  آن اندک حیوانات ضبط‌شده از متخلفان هم جا و پولی برای نگهداری‌شان وجود ندارد. وجود فضای مجازی و سهولت در خرید و فروش این حیوانات نقش بسیار مهمی در گسترش استفاده از این حیوانات داشته است. شوربختانه درحال‌حاضر همه مدل حیوانی را در فضای مجازی می‌توان پیدا کرد و خرید. یکی دیگر از دلایل زیادشدن نگهداری از حیوانات خاص و وحشی، عدم نظارت بر مراکزی نظیر باغ‌وحش‌هاست که این حیوانات در آنجا زاد و ولد می‌کنند و حیوانات تولیدشده به خارج از باغ وحش فروخته می‌شوند. همچنین جدیدا برخی از مراکز نگهداری از حیوانات با انتشار فیلم‌هایی از بازی و ارتباط نزدیک بازدیدکنندگان یا عوامل باغ وحش با حیوانات به اشتباه بر رام و بی‌خطربودن ارتباط انسان و حیوانات وحشی دامن می‌زنند.
  هرچند این حیوانات با مبالغ نسبتا زیاد خرید و فروش می‌شوند؛ اما عموما سرنوشت خوبی ندارند و به دلیل هزینه بالای نگهداری و عدم تخصص لازم دامپزشکان برای درمان آنها و شرایط سخت نگهداری پس از مدتی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. همین مسئله باعث شده که احتمال رهاسازی آنها در طبیعت افزایش پیدا کند. ازآنجایی‌که بسیاری از این حیوانات جزء گونه‌های غیربومی ایران هستند، رهاسازی آنها در طبیعت می تواند فاجعه‌بار باشد. همچنین احتمال فرار حیوانات وحشی نگهداری‌شده در اماکن خصوصی همیشه وجود دارد. در چنین شرایطی امکان حمله و ایجاد مشکل برای شهروندان نیز وجود دارد.
  با توجه به شرایط گفته‌شده جا دارد دوستداران حیوانات و دستگاه‌های حکومتی مسئول با وسواس بیشتری به این مسئله ورود کنند و جلوی گسترش این رفتار غلط را بگیرند.

  23302