سفارش تبلیغ
صبا ویژن

دمای هوا در قطب جنوب به بالای 20 درجه رسید


 

 • دمای هوا در قطب جنوب به بالای 20 درجه رسید

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، پس از آنکه دمای هوای 20.75 درجه سانتی‌گرادی در جزیره‌ای در قاره جنوبگان ثبت شد دمای هوا در این قاره برای اولین بار از 20 درجه سانتی‌گراد فراتر رفت.

  کارلوس شافر، محقق علوم هواشناسی برزیلی در این باره گفته است که هرگز چنین درجه حرارت بالایی را در قطب جنوب شاهد نبوده‌اند.

  در هفته گذشته هم قطب جنوب شاهد دمای 18.3 درجه سانتی گراد در شبه‌جزیره جنوبگان بود که بخش شمالی قطب جنوب محسوب می‌شود.

  درجه حرارت اخیر در ایستگاهی در جزیره "سیمور" ثبت شده است.

  هر چند که این درجه حرارت یک رکورد بالاست، اما این محقق تاکید کرده که ثبت این دما، بخشی از یک مطالعه گسترده نیست و نمی‌توان از آن برای پیش‌بینی یک روند استفاده کرد. او گفت: این درجه حرارت به 9 فوریه و نه بخشی از مجموعه داده‌های بلند مدت مربوط می‌شود.

  این کارشناس برزیلی همچنین گفت: ما نمی‌توانیم از این وضعیت برای پیش‌بینی پدیده تغییرات اقلیمی در آینده استفاده کنیم. این فقط یک سیگنال است که نشان می‌دهد اتفاقات متفاوتی در آن منطقه رخ می‌دهد.

  بنابر اعلام سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل، دمای هوا در قطب جنوب در بیش از 50 سال گذشته تقریبا سه درجه افزایش داشته است و در حدود 87 درصد از یخچال‌های طبیعی در امتداد سواحل غربی آن پسروی کرده‌اند.

  این سازمان همچنین گفته که در بیش از 12 سال گذشته یخچال‌های طبیعی به دلیل گرم شدن کره زمین "پسروی سریع" نشان داده‌اند.

  ماه گذشته هم گرم‌ترین ژانویه در قطب جنوب بود.

  دانشمندان علوم هواشناسی هشدار داده‌اند که گرمایش جهانی سبب ذوب شدن یخچال‌ها در قطب جنوب شده و در نهایت باعث بالا آمدن سطح آب دریاها تا دست کم سه متر در قرن‌های آینده می‌شود.

  رکورد قبلی برای کل منطقه جنوب که شامل قاره، جزایر و اقیانوس در منطقه قطب جنوب است، 19.8 درجه سانتی گراد بود که در ژانویه 1982 به ثبت رسید. در ژوئیه گذشته، در منطقه قطب شمال دمای 21 درجه سانتی‌گراد به ثبت رسید. این دما در پایگاهی در شمالی‌ترین نقطه جزیره الزمیر در مجمع الجزایر قطبی کانادا ثبت شد.